Naše cesty

Z diskuze...

RSS

RSS

Cestopis

 
  • Cesta,den druhý
 
  • Cesta,den první

Takže je pondělí 28. srpna 12 hodin a my konečně vyrážíme. Vzhledem k tomu, že už máme takové zpoždění nebudeme šetřit a pojedeme na slovenskou dálnici. Tedy:

1)ČR:Otrokovice - Uh. Brod - Bánov - Starý Hrozenkov ( přechod)

2) Drietoma ( tankování benzínu, koupě dálniční známky) zastávka asi lO min, holky se proběhly po nádržích s benzínem a samozřejmě hned celé zašpinily- Trenčín (dálnice) - Bratislava Petržalka (přechod)

3) maďarská dálnice M1-Gyor - okruh kolem Budapešti -Szeget- Roszke( přechod). Jedenkrát jsme zastavovali - Kaččin nedoléčený žaludek to ještě nezvládl a tak šavla letěla do připravené tupervare misky. Pak byla tedy chvíle na proběhnutí a očistu na OMV benzínce. Prostředí nebylo ale nic moc, docela špinavo, žádné houpačky, všude auta, moc se běhat nedalo, takže jsme poměrně rychle odrazili- pojíme až někde dál. v maďarsku jízda naprosto bez potíží, na dálnici 130, silnice výborná. Oproti routeplanneru škoda jsme asi o hodinu skočili dopředu u Szegedu, kde je nová dálnice, příjemné zjištění.

4) Srbsko. Hranice zcela bez potíží. Napřed nám chtěli brakovat auto, mysleli, že jsme poláci. Když se ale ukázalo, že jsme z ČR, pustili nás hned dál. Na hranicích jsme chtěli vyměnit eura na dináry, ale směnárna byla zavřená ( vyměnili jsme je až na benzínce - první za OMV, nevím jak se jmenovala). takže cesta Srbskem - Horgos - Subotica - Novi Sad- Bělehrad. V cíli dnešní cesty jsme byli asi ve 23.30. Před tím jsme se ale stavovali a tankovali ještě lx na OMV, kde jsou perfektní houpačky, skluzavky, příjemné prostředí i ceny - holky se vyblbly. Benzín byl 88 din za litr . Pak ještě jedno zvracení na nějaké další benzínce, výměna eur za dináry - kurz asi 33 din za 100 Kč. Opravdu se to vyplatilo - pokud se platí dálnice v dinárech, ceny vyjdou asi na polovinu než v eurech. Jinak cesta v srbsku po Bělehrad není nic moc. Kvalita sice určitě lepší než u nás, ale pokud se člověk před tím zmlsá v Maďarsku, kde to jen fičí...Pro toho, kdo není připraven je určitě překvapením, že se jezdí převážně v odstavném pruhu a normální pruh je spíše na předjíždění. člověk to ale asi rychle pochopí, když se proti vám řítí 2 kamiony- z toho jeden v protisměru. To uhnete ať chcete nebo ne a za chvíli si zvyknete.

Takže před půlnocí jsme byli v Bělehradě, kde jsme měli domluvené ubytování u známého, který tu už rok pracuje - krásný pokoj s výřivou vanou v dobré čtvrti, to opravdu bodlo. A k tomu nachystaná večeře - úžasné. Je půl druhé, musíme už konečně spát.

  • Příprava

Všechno to začalo vlastně už někdy na jaře - vždyť prozkoumávání internetu, hledání toho správného místa, výhodného ubytování, nejlepší cesty - to už je součást dovolené. Ještě, že ten internet existuje a na něm tak skvělé stránky jako např.stránky pana viga,diskuze o řeckých ostrovech, ck margaritopuols atd. Letos to vše proběhne úplně jinak, než vždycky - to bylo naše předsevzetí. Žádné chystání na poslední chvíli, žádné nervozity.Odjedeme pěkně už ve středu 23.8., ať máme spoustu času na klidnou cestu, hledání ubytování...Tentokrát nám ale naše předsevzetí překazily ty dvě nejmenší nejnevinější. Kačku a Markétku bolelo bříško, zvracely, takže vyrazit s něma 1600 km, to by asi na nás někdo zavolal sociálku. Takže místo Řecka jsme ještě v pátek ležely v nemocnici na kapačce. Vše se ale v dobré obrátí, takže v pondělí v poledne jsme konečně vyrazili.