Naše cesty

Z diskuze...

RSS

RSS

Cestopis

Díl 2.

 
  • Cesta,den první

Takže je pondělí 28. srpna 12 hodin a my konečně vyrážíme. Vzhledem k tomu, že už máme takové zpoždění nebudeme šetřit a pojedeme na slovenskou dálnici. Tedy:

1)ČR:Otrokovice - Uh. Brod - Bánov - Starý Hrozenkov ( přechod)

2) Drietoma ( tankování benzínu, koupě dálniční známky) zastávka asi lO min, holky se proběhly po nádržích s benzínem a samozřejmě hned celé zašpinily- Trenčín (dálnice) - Bratislava Petržalka (přechod)

3) maďarská dálnice M1-Gyor - okruh kolem Budapešti -Szeget- Roszke( přechod). Jedenkrát jsme zastavovali - Kaččin nedoléčený žaludek to ještě nezvládl a tak šavla letěla do připravené tupervare misky. Pak byla tedy chvíle na proběhnutí a očistu na OMV benzínce. Prostředí nebylo ale nic moc, docela špinavo, žádné houpačky, všude auta, moc se běhat nedalo, takže jsme poměrně rychle odrazili- pojíme až někde dál. v maďarsku jízda naprosto bez potíží, na dálnici 130, silnice výborná. Oproti routeplanneru škoda jsme asi o hodinu skočili dopředu u Szegedu, kde je nová dálnice, příjemné zjištění.

4) Srbsko. Hranice zcela bez potíží. Napřed nám chtěli brakovat auto, mysleli, že jsme poláci. Když se ale ukázalo, že jsme z ČR, pustili nás hned dál. Na hranicích jsme chtěli vyměnit eura na dináry, ale směnárna byla zavřená ( vyměnili jsme je až na benzínce - první za OMV, nevím jak se jmenovala). takže cesta Srbskem - Horgos - Subotica - Novi Sad- Bělehrad. V cíli dnešní cesty jsme byli asi ve 23.30. Před tím jsme se ale stavovali a tankovali ještě lx na OMV, kde jsou perfektní houpačky, skluzavky, příjemné prostředí i ceny - holky se vyblbly. Benzín byl 88 din za litr . Pak ještě jedno zvracení na nějaké další benzínce, výměna eur za dináry - kurz asi 33 din za 100 Kč. Opravdu se to vyplatilo - pokud se platí dálnice v dinárech, ceny vyjdou asi na polovinu než v eurech. Jinak cesta v srbsku po Bělehrad není nic moc. Kvalita sice určitě lepší než u nás, ale pokud se člověk před tím zmlsá v Maďarsku, kde to jen fičí...Pro toho, kdo není připraven je určitě překvapením, že se jezdí převážně v odstavném pruhu a normální pruh je spíše na předjíždění. člověk to ale asi rychle pochopí, když se proti vám řítí 2 kamiony- z toho jeden v protisměru. To uhnete ať chcete nebo ne a za chvíli si zvyknete.

Takže před půlnocí jsme byli v Bělehradě, kde jsme měli domluvené ubytování u známého, který tu už rok pracuje - krásný pokoj s výřivou vanou v dobré čtvrti, to opravdu bodlo. A k tomu nachystaná večeře - úžasné. Je půl druhé, musíme už konečně spát.

Žádné komentáře